Hobby Stolarstwo

Altanka

Gdzieś w kwietniu 2014 roku zakupiliśmy działkę. Stała taka pusta tylko kilka krzewów i 2 świerki. Postanowiliśmy postawić na niej altankę.

Dużo oglądaliśmy co i jak na internecie. Wyszło, że zbudujemy coś o wymiarach 3x3m czyli 9m2. Powinno wystarczyć na nasze potrzeby. Mam nadzieję, że całość postoi dobrych kilkanaście lat ale to się okaże w praniu jak to ja sobie zawsze mówię.

Przygotowanie fundamentów (coś żeby nie stała na szczerej ziemi).
24-29 czerwiec 2015 r.

Stawiamy konstrukcję i ściany boczne.
14-19 sierpień 2015 r.

Dajemy płyty na dach i kładziemy gont.

20-24 sierpień 2015 r.
Na dach pod gont dałem płyty OSB 22 mm, ale teraz dałbym podbitkę którą wykańcza się dach w domach. Jeżeli płyta nie wytrzyma a coś mam takie podejrzenia to trzeba będzie zmienić dach a to niestety są koszty. Jak to mówią mądry Polak po szkodzie. Na pewno napiszę co i jak z tym dachem się robi.

Teraz czas na podłogę.
25 sierpnia 2015 r.
Kratownica zrobiona ze starych łat ściągniętych z dachu oraz łat trzymających stary płot zastąpiony nowym ogrodzeniem z panelu drutowego malowanego proszkowo. Na to dałem deski z ogrodzenia. Nie wiem ile ta podłoga wytrzyma ale to ma być tymczasowe. Jak to się zniszczy to wyłożę podłogę altanki kostką brukową lub chodnikową zależy co będę miał pod ręką.

Malujemy oraz dodajemy  szafkę przy wejściu żeby pomieścić grill i przyrządy do niego. Robimy wykończenie dachu tzn podbitkę itd. oraz wstawiamy stół, ławki i fotele.
27 sierpnia do 16 września 2015 r.:

Robimy odwodnienie i dodajemy rynny.
19 do 26 wrzesień 2015 r.:

Zamontowane są też drzwi oraz posiana trawa wokół altanki. Niestety suche lato i jesień zobaczymy co z tego wyszło na wiosnę.
W planach montaż kratki (listewki przygotowane czyli wycięcie z desek heblowanie, szlifowanie oraz przycięcie jednej strony pod kątem 45 stopni oraz malowanie) , ale to wszystko w 2016 roku. Zapraszam do oglądania po zakończeniu prac. Na pewno dodam zdjęcia z pozostałych prac przy altance i może wycenę. Jak dobrze liczę to zmieści się to w 2000 zł.

Aktualizacja 2019

Mamy jesień 2019 roku. Altanka dalej stoi. Dach z płyt wytrzymuje. Teraz tylko bym trochę inaczej gont położył tzn zagiąłbym go na końcu okapu żeby woda nie spływała na płytę OSB. Płyty na dach też bym wybrał inne. MFP wymiarem i cenowo są takie same jak OSB ale lepiej sobie radzą z wilgocią.

Podłoga niestety, ale zaczyna się bardzo ruszać pewnie jeszcze z rok maksymalnie dwa i trzeba będzie wymienić. Myślałem, że więcej wytrzyma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *